از آنتن تا اکران

به گزارش وبلاگ سمیه، سینما و تلویزیون جزو رسانه های پرمخاطبی هستند که سبک فعالیت هنری شان نیز دور از هم نبوده و نیست برای همین هم این دو رسانه از گذشته تا امروز ارتباط نزدیکی باهم داشته اند.

از آنتن تا اکران

هرچند در بعضی زمان ها این ارتباط کمرنگ شده باوجوداین، هرگز قطع نشده و حتی در بعضی دوران این ارتباط پررنگ تر و قوی تر از گذشته نیز پیش رفته است حتی بحث وجدل ها و حاشیه هایی هم که در این میان به وجود آمده و گلایه هایی که شکل گرفته هم باز جزئی از این ارتباط بوده و برای همین هیچ وقت این حاشیه ها از بین نرفته است.

موارد بسیاری هست که باعث شده ارتباط بین تلویزیون و سینما هیچ وقت قطع نگردد از مدیران صداوسیما و مسؤولان سینمایی گرفته تا فیلم های سینمایی که به سفارش صداوسیما ساخته شده و کارگردان ها و بازیگرانی که در راستا بین سینما و تلویزیون بوده اند و یکی از این دو باعث شناخته تر شدن شان شده است.

مدیرانی که از دل ارشاد آمدند

انتخاب مدیران صداوسیما از اهالی سینما یا وزارت ارشاد ازجمله نمونه هایی است که نشان می دهد سینما و تلویزیون معمولا ارتباط خوبی با یکدیگر داشته اند.

عزت الله ضرغامی و علی لاریجانی نیز ازجمله نمونه هایی هستند که از وزارت ارشاد به صداوسیما رفته و برای سال ها مدیریت این رسانه را به عهده داشته اند.

علی لاریجانی کسی بود که سال1370 به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد و تا سال1372 در این وزارتخانه ماند.

بعدازآن از سال 73تا83 نیز ریاست سازمان صداوسیما را به عهده داشت و اتفاقا از او به عنوان یکی از مدیران پیروز تاریخ صداوسیما بعد از انقلاب اسلامی یاد می گردد.

عزت الله ضرغامی نیز که از سال 1383تا 1393 ریاست این سازمان را به عهده داشت در زمان وزارت علی لاریجانی و مصطفی میرسلیم بر وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدتی معاونت امور سینمایی را به عهده داشت.

عبدالعلی علی عسکری، رئیس فعلی سازمان صداوسیما نیز ازجمله مدیرانی است که در سوابق شغلی خود معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در سال1370 نیز دارد.

برنامه های تلویزیونی برای سینما

یک بخش دیگر ارتباط صدا و سیما و سینما؛ برنامه های سینمایی تلویزیون است که طناب این ارتباط را ضخیم تر نموده است.

برنامه هنر هفتم ازجمله برنامه های پرمخاطب تلویزیون بود که اوایل دهه 70 با اجرای مرحوم اکبر عالمی توانست بسیاری از جوانان آن دوره را با سینما بهتر از قبل آشنا کند و تاثیرات مثبت بسیاری در آن دوران از خود به جا گذاشت.

به طوری که به عقیده بسیاری، اثرگذارترین برنامه تلویزیون در ارتباط با سینما بوده است. در حال حاضر نیز برنامه هفت شبکه سه سیما و برنامه نقد سینما شبکه پنج سیما نیز ازجمله برنامه هایی هستند که به صورت تخصصی به فیلم های سینمایی می پردازند و همچنان توانسته ا ند مخاطبان سینمایی را

به سمت خود جلب کند.

بازیگران تلویزیونی، بازیگران سینمایی

ورود بازیگران صدا و سیما به سینما و برعکس این اتفاق نیز دیگر ارتباطی است که تلویزیون و سینما را به یکدیگر پیوند می دهد.

همچنین کارگردان ها، تهیه نماینده ها و فیلمنامه نویس هایی که از سریال به فیلم سینمایی و برعکس آن را تجربه نموده اند نیز کم نبوده و بسیاری تجربه چنین فعالیت هایی را داشته اند.

شخصیت های معروف شناخته شده ای هستند که در هر دو فضا حضور داشته اند و حتی بعضی هم تلویزیون را پلی برای پیروزیت خود در سینما دانسته و از آن برای آن که بتوانند مدارج پیروزیت در سینما را به دست آورند استفاده کردند.

بعضی دیگر هم از تلویزیون برای آن که توانایی و استعداد خود را نشان دهند بهره گرفتند تا ثابت نمایند توانایی لازم را برای حضور در فیلم های سینمایی دارند البته کارگردان ها و بازیگران و فیلمنامه نویس های زیادی هم بوده ا ند که برای اثبات توانایی خود که می توانند در کارهای بلند و سریالی هم پیروز عمل نمایند خود را وارد این گردونه کردند که البته بعضی هم نتوانستند این پیروزیت را در عرصه دیگری که ورود کردند

به دست آورند.

آزاده باقری - روزنامه نگار / ضمیمه قاب کوچک روزنامه وبلاگ سمیه

منبع: جام جم آنلاین

به "از آنتن تا اکران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از آنتن تا اکران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید