تخلف در درج تصاویر هشداری روی پاکت های سیگار، مصرف سالانه 45میلیارد نخ سیگار در کشور

به گزارش وبلاگ سمیه، یکی از راه های موفقیت در فروش محصولات، تبلیغات آنها است؛ موضوعی که علی رغم قوانین موجود برای عدم تبلیغات کالاهای دخانی و حتی کوشش برای مطلع سازی مردم به جهت عدم استفاده از این اقلام، اما از سوی بعضی نهادهای مسوول جدی گرفته نمی گردد.

تخلف در درج تصاویر هشداری روی پاکت های سیگار، مصرف سالانه 45میلیارد نخ سیگار در کشور

به گزارش وبلاگ سمیه به نقل از ایسنا، دخانیات امروزه عمده ترین عامل قابل پیشگیری از مرگ و میر در دنیا است و فرآورده ای است که باعث مرگ مصرف نمایندگانش می گردد. این محصول عامل مرگ 50 درصد از مصرف نمایندگان می گردد.

دخانیات در دنیا هر 4 ثانیه جان یک نفر را می گیرد. صنعت دخانیات ده ها سال است که به وسیله روش های فریبنده، اغوا نماینده، تبلیغاتی و انحرافی توانسته باعث همه گیری و اپیدمی مصرف در دنیا و سوق دادن نسل های زیادی به سمت مصرف تنباکو و نیکوتین گردد. بیش از یک میلیارد نفر در سراسر دنیا مصرف نماینده محصولات دخانی هستند و سالانه بیش از 8 میلیون نفر در اثر مصرف دخانیات یا قرار دریافت در معرض دود دست دوم آن جان خود را از دست می دهند.

در این راستا بهزاد ولی زاده رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات درباره روش های تبلیغاتی محصولات دخانی با بیان اینکه عدم تغییر تصاویر هشدار دهنده در پشت پاکت های سیگار نوعی تخلف از قانون است، بیان نمود: زمان تصویب این قانون که تصویر ریه آسیب دیده بر روی پاکت های سیگار نهاده شد، حدود 14 تصویر را در اختیار وزارت صمت قرار دادیم که از آن روز شاید تنها 4 تصویر را استفاده نموده باشند.

وی اضافه کرد: این موضوع را پیگیری نموده ایم و آنچه که تصمیم به انجام آن گرفتیم، ساده سازی پاکت محصولات دخانی بود که تاییدیه مصوبه ستاد کشوری کنترل دخانیات را از ریاست جمهوری برای اجرا گرفتیم که به سمت ساده سازی محصولات دخانی پیش برویم. اما با شیوع بیماری کرونا این جلسات متوقف شد و اکنون به دنبال از سر گیری آن هستیم. ساده سازی یعنی تمام پاکت ها از یک اندازه و جنس واحد برخوردار باشند و به شکلی نباشند که ایجاد جذابیت نمایند.

ولی زاده در انتها درباره آمار مصرف سیگار گفت: تحقیقات جدیدی در زمینه آمار میزان مصرف سیگار، تفکیک زنان و مردان و... انجام نشده است و آخرین تحقیقات ما مربوط به سال 95 است. قرار بود آخرین تحقیقات در سال 98 به اتمام برسد که موضوع کرونا سبب نیمه کاره ماندن آن شد.

وی گفت: البته در مورد میزان مصرف سالانه سیگار بعضی اعداد و ارقام از سوی وزارت صمت مطرح می گردد که اصلا مطابق با واقعیت نیست. بر اساس مطالعات صورت گرفته در وزارت بهداشت، سالانه حدود 40 تا 45 میلیارد نخ میزان مصرف سیگار در کشور است، ولی صنعت عددی حدود 75 میلیارد را اعلام می نماید تا با آن بتوانند توجیهاتی برای توسعه صنعت دخانیات داشته باشند.

منبع: جام جم آنلاین

به "تخلف در درج تصاویر هشداری روی پاکت های سیگار، مصرف سالانه 45میلیارد نخ سیگار در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخلف در درج تصاویر هشداری روی پاکت های سیگار، مصرف سالانه 45میلیارد نخ سیگار در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید