شروع متفاوت ترین نشست سازمان ملل

به گزارش وبلاگ سمیه، هفتادوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان عالی ترین رویداد سالانه این سازمان، سال جاری زیر سایه شیوع کرونا متفاوت تر از همواره، هم از نظر شکل و هم از نظر محتوا برگزار می گردد.

شروع متفاوت ترین نشست سازمان ملل

وبلاگ سمیه - سمانه معظمی: هفتادوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان عالی ترین رویداد سالانه این سازمان، سال جاری زیر سایه شیوع کرونا متفاوت تر از همواره، هم از نظر شکل و هم از نظر محتوا برگزار می شود.

مقر سازمان ملل متحد در نیویورک هرسال این روزها میزبان مجمع عمومی سازمان و پر از سیاستمداران و وبلاگ سمیهی بود که در راهروها و سالن اصلی در رفت وآمد بودند. حتی خیابان های اطراف نیز به دلیل ازدحام شرکت نمایندگان و تردد کاروان خودروهای مقامات بسته می شد.

سال جاری نیویورک نه تنها از درآمد میلیارد دلاری گردشگران محروم بود، بلکه ضرورت قرنطینه 14روزه به دلیل شیوع کرونا باعث شد رهبران جهان هم قید حضور فیزیکی در مجمعی که هر سال خیابان های اطراف سازمان در منطقه منهتن را قفل و زندگی شهروندان را مختل می کرد، بزنند. هرچند بسیاری از دست اندرکاران مجمع عمومی ازجمله ولکان بوزکر، رئیس آن، به دلیل کاهش سطح تعامل سران و کاهش بازخورد جهانی نشست، مخالف برگزاری مجازی آن بودند. این سیاستمدار حرفه ای ترکیه ای گفته بود که از نظر او در جهانی سیاست هیچ جایگزینی برای رویارویی چهره به چهره سران کشورها که به تقویت صلح و درک متقابل منجر می شود، وجود ندارد.

عظیم ترین گردهمایی سران کشورها سال جاری برای نخستین بار بعد از 75سال به صورت آنلاین برگزار می شود، آن هم نه به صورت زنده. بیشتر رهبران جهان سخنرانی خود را به صورت ویدئوی از پیش ضبط شده ایراد می نمایند. البته قرار است تعدادی از نمایندگان و سفیران کشورهای مختلف با رعایت فاصله اجتماعی در سالن مجمع عمومی حضور فیزیکی داشته باشند.

هفتادوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که سه شنبه هفته گذشته به ریاست ولکان بوزکر به صورت رسمی در دفتر این سازمان در نیویورک افتتاح شد، 5اکتبر (14مهر) به کار خود انتها می دهد. سخنرانی رهبران جهان که از مهم ترین بخش های این نشست است از امروز شروع می شود و تا 7روز دیگر ادامه خواهد داشت.

رهبران 193 کشور عضو سازمان ملل اعلام نموده اند که سخنرانی ضبط شده خود را با موضوع آینده ای که می خواهیم، سازمان مللی که احتیاج داریم: تأکید دوباره بر تعهد جمعی به مواجهه با کرونا به وسیله اقدامات چندجانبه برای پخش در سالن مجمع ارسال می نمایند.

روزنامه ژاپن تایمز در گزارشی عنوان نموده سال جاری با توجه به شیوه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل، تعداد بیشتری از سران کشورها و در سطح بالاتری در این رویداد حضور خواهند داشت. برای مثال سال گذشته وزرای خارجه چین و روسیه در این مجمع شرکت کردند، اما سال جاری روسای جمهور 2کشور قرار است سخنران نشست باشند.

  • محورهای اصلی نشست های مجمع

شیوع ویروس کرونا همانطور که شکل برگزاری مجمع را تغییر داده، موضوع اصلی بسیاری از رویدادها و نشست های مجمع هم خواهد بود. کشورها باید برنامه های خود را برای تقویت نظام سلامت و توزیع عادلانه درمان و واکسن این بیماری مطرح نمایند.

با توجه به همه گیری کرونا، تدروس آدهانوم قبرسیوس، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی و دیگر مقامات این سازمان از مهم ترین شرکت نمایندگان در مجمع سال جاری هستند. این گروه قرار است با تأکید بر اهمیت و فوریت اتحاد جهانی برای انتها همه گیری کرونا و تقویت نظام سلامت به منظور تحقق پوشش فراگیر درمان و اهداف توسعه پایدار در نشست های مختلف این مجمع به صورت مجازی شرکت نمایند.

محورهای مهم بعدی تغییرات آب وهوایی و توافق پاریس، صلح و امنیت، حقوق بشر، برطرف تبعیض جنسیتی و توسعه پایدار است. شبکه سی بی سی نیوز در گزارشی مدعی شده که برنامه هسته ای ایران نیز موضوع مهم دیگری خواهد بود که در نشست سال جاری مجمع به آن پرداخته خواهد شد. این موضوع بعد از افزایش فشارهای دونالد ترامپ برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران و مخالفت اغلب کشورهای عضو شورای امنیت ازجمله انگلیس مورد توجه قرار می گیرد. همچنین نشست های عالی مجمع سال جاری یعنی نشست تنوع زیستی 30سپتامبر (9مهر)، بیست وپنجمین سالگرد کنفرانس جهانی زنان اول اکتبر (10مهر) و عظیمداشت روز جهانی حذف کامل تسلیحات هسته ای 2اکتبر(11مهر) به صورت مجازی برگزار می شوند. بحث درباره خطر انقراض بیش از یک میلیون گونه زیستی، افزایش نگران نماینده فقر، توانمندسازی زنان و دختران و توسعه صلح از محورهای مهم این نشست هاست.

  • برنامه سخنرانی سران

سخنرانی رهبران جهان از امروز شروع می شود و از ساعت 9صبح به وقت نیویورک (16:30 به وقت تهران) به ترتیب سران کشورهای برزیل، آمریکا، ترکیه، چین، شیلی، آفریقای جنوبی، کوبا، روسیه، اردن، کره جنوبی، قطر، فیلیپین، ایران و فرانسه سخنرانی خواهند کرد.

ولادیمیر پوتین نیز امروز پس از سال ها در نشست مجمع عمومی سازمان ملل حضور پیدا می نماید و درباره چالش های جهان در رویارویی با کرونا سخنرانی خواهد نمود. پوتین آخرین بار 5سال پیش یعنی مهر1394 در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نموده بود. پس از آن به دلیل تیره شدن روابط روسیه و آمریکا، رئیس جمهور روسیه برای خودداری از ملاقات با همتای آمریکایی خود در این نشست شرکت نکرد و به جای او، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه سرپرستی هیأت این کشور در نشست مجمع عمومی را برعهده داشت.

بعدازظهر به وقت نیویورک (22:30 به وقت تهران) نیز سخنان سران کشورهای کلمبیا، ترکمنستان، مصر، تاجیکستان، مکزیک، اروگوئه، سیشل، رواندا، آنگولا، آرژانتین، لتونی، لیتوانی، نیجریه، کاستاریکا، گوآتمالا، سریلانکا، اندونزی، پرو و کنگو به صورت ضبط شده پخش می شود. سران کشورهای عربستان و آلمان هم به عنوان آخرین کشورها، در روز آخر یعنی 8 مهر سخنرانی خواهند کرد.از چهره های تازه حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل، یوشی هیده سوگا، نخست وزیر ژاپن است که چند روزی می شود جانشین شینزو آبه شده و قرار است روز آدینه 4مهر سخنرانی خود را ایراد کند. نماینده سال جاری کره شاقتصادی نیز سفیر این کشور در آمریکا خواهد بود که قرار است روز آخر کنفرانس در سخنانی مواضع کشور خود را مطرح کند.

  • تقابل ترامپ-روحانی، سوژه رسانه ها

رئیس جمهور آمریکا قرار بود به صورت حضوری سخنرانی خود را برگزار کند، اما کاخ سفید هفته گذشته گفت که سخنرانی او نیز به صورت ویدئویی خواهد بود. علاوه بر این، مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور نیز در نشست حضور نخواهد داشت. حضور مجازی ترامپ شاید از جهاتی حاشیه های سخنرانی اش را کمتر کند، اما احتمال دامن زدن به تنش ها به ویژه با تکرار مواضع جدیدش درباره فعالیت هسته ای ایران و تقاضای بازگشت تحریم های سازمان ملل وجود دارد. از این منظر، تقابل حسن روحانی و دونالد ترامپ به مرکز توجه رسانه های جهان تبدیل شده است. فاصله کوتاه میان سخنرانی دونالد ترامپ و حسن روحانی در روز اول، بر جذابیت ماجرا برای رسانه ها افزوده است.

بعضی از دیپلمات های اتحادیه اروپا نیز به وب سایت خبری-تحلیلی پولیتیکو گفته اند که منتظرند ببینند سخنرانی ترامپ نتیجه همفکری بخش های مختلف دولت است یا صرفا سخنانی است که همان مواضع همیشگی اش در توییتر را منعکس می نماید.

ریچارد گوآن، مدیر میز سازمان ملل در گروه بین المللی بحران نیز به این وب سایت گفته است: سخنرانی ترامپ اگر به صورت ویدئویی باشد، بار منفی بیشتری خواهد داشت و احتمال تهدید قطع کردن یاری های اقتصادی کاخ سفید به سازمان ملل متحد وجود دارد؛ همانطور که این کار را با سازمان بهداشت جهانی انجام داد و اوایل جولای سال جاری (اواسط تیر99) رسما از این سازمان به دلیل ناکارآمدی در مبارزه با کرونا و پیروی از چین خارج شد. اگر سخنرانی او حضوری و زنده بود، احتمال بیان هیجانی یا بدون آمادگی و سپس انکار و بازپس دریافت حرف هایش وجود داشت.

نخستین حضور ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل به سال2017 برمی شود که با حاشیه هایی همراه بود. رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در سازمان ملل، با به کار بردن الفاظ غیردیپلماتیک، رهبر کره شاقتصادی را مرد موشکی خطاب و این کشور را به ویرانی کامل تهدید کرد. ترامپ در ادامه سخنرانی خود ضمن توهین به جمهوری اسلامی ایران، بعضی از کشورهای جهان را همچون جهنم توصیف کرد. کارشناسان این سخنان او را ناشی از بی تجربگی اش در امور سیاسی دانستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "شروع متفاوت ترین نشست سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع متفاوت ترین نشست سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید