کرونا ضعف موزه ها را عیان کرد

به گزارش وبلاگ سمیه، نادیده دریافت موزه ها هنگام مقابله با کرونا، عقب ماندگی بسیاری از آن ها در استفاده از فضای مجازی و نداشتن محتوا و خلاقیت در این زمینه، ضعف های موزه ای در ایران بود که کرونا آن ها را عیان کرد.

کرونا ضعف موزه ها را عیان کرد

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ سمیه، با شیوع ویروس کرونا، موزه های کشور آخرین مراکز گردشگری و تفریحی بودند که از سوی وزارت میراث فرهنگی بسته شدند. هنوز سر و کله این ویروس در تهران پیدا نشده بود که خبر رسید برخی از موزه داران یا کارکنان موزه برخورد های شخصی با تور های گردشگری چینی می کنند. آن ها با دیدن گردشگران چینی فاصله می دریافتد و موجب ناراحتی گردشگران و برخی راهنمایان شده بودند.

آن زمان هنوز ثابت نشده بود که ویروس به تهران آمده، اما از آنجا که منشأ شیوع آن، چین بوده، کارکنان موزه از حضور یک گروه چینی در فضای سربسته نگران بودند، تا اینکه برخی از موزه داران دستورات بهداشتی را هنگام ورود گردشگران چینی به در و دیوار موزه ها زدند تا از هر گونه خطر احتمالی و شیوع ویروس جلوگیری کرده باشند.

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه های کشور با رد این موضوع گفته بود: به هیچ عنوان حق نداریم برخورد نامناسبی با گردشگران در محوطه های موزه ها و اماکن گردشگری داشته باشیم. این گردشگران از دولت ایران مجوز ورود به کشور را گرفته اند ما هم جزئی از دولت هستیم نمی توان گفت دولت به آن ها ویزا داده که در ایران بگردند، ولی ما مخالف آن هستیم. ما باید با گردشگران چینی مانند همه گردشگران کشور های دیگر رفتار کنیم. این موضوع باید توسط مدیران موزه ها نیز مدیریت شود.

وقتی موزه ها در اولویت آخر هستند

پس از شیوع ویروس در تهران، باز هم موزه ها و کاخ موزه ها در ایران باز بودند تا اینکه 17 اسفند بر اساس یک بخشنامه اشتباه از سوی وزارت میراث فرهنگی اعلام شد نه تنها این موزه ها بسته نخواهند شد، بلکه ساعت کاری آن ها در ایام نوروز 99 تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت و در صورت استقبال این ساعت کاری می تواند بیشتر هم شود!

این بخشنامه با واکنش تند رسانه ها روبرو شد و پس از آن وزیر میراث فرهنگی بخشنامه معاون میراث فرهنگی خود را لغو کرد و سه روز بعد هم گفت، ساعت کاری موزه ها تا تصمیم ستاد مبارزه با کرونا کاهش یابد و در زمان تعطیلات رسمی نوروز نیز این اماکن بسته شوند.

مونسان پیش از این در روز ششم اسفند تنها بازدید های گروهی از موزه ها و اماکن گردشگری را ممنوع کرده بود.

در این اتفاقاتی که قبل از نوروز 99 رخ داد، یک موضوع مشخص شد آن هم در اولویت نبودن، موزه ها به عنوان اماکن تاریخی و مهم بود. چرا که کمتر بحثی درباره موزه ها و فعالیت آن ها در ستاد مبارزه با کرونا به وجود آمد اگر هم تصمیمی گرفته می شد یا به صلاحدید متولیان موزه بود و یا استانداران.

در واقع یک نشست و یا تصمیمی قطعی درباره موزه ها گرفته نمی شد. این موضوعی بود که دلخوری موزه داران را در پی داشت و اینکه چرا نه کارکنان موزه و نه خود این اماکن در صدر توجه نیستند. حتی پروتکلی نیز برای بازدید از موزه ها تهیه نشد مگر اینکه برخی از مدیران به اراده خود کاغذی و یا پروتکلی نوشتند و در اختیار بازدیدکنندگان و کارکنان خود قرار دادند و یا اینکه هشتگ به موزه نرویم را راه اندازی کردند.

نبود محتوای آنلاین برای موزه

در ایام عید نوروز موزه ها که خالی از بازدیدکننده بودند، به ابتکار برخی از موزه داران و کارشناسان به جذب بازدیدکننده آنلاین پرداختند. قرار شد در 13 روز 13 بازدید مجازی توسط کارشناسان موزه در یکی از سایت های اشتراک فیلم به صورت زنده پخش شود. کارشناسان در مدت یک ساعت زمان داشتند تا موزه خود را معرفی کنند همزمان بازدیدکنندگان نیز سوالاتشان را از طریق این فضای مجازی می پرسیدند فضایی که وزارت ارتباطات در اختیار موزه ها قرار داده بود و با یک تکنولوژی جدید می توانست برای هر کسی که کمترین سرعت اینترنت را نیز دارد در هر گوشه ای از ایران قابل پخش با کیفیت مناسب باشد.

برخی دیگر از موزه داران هم با پخش برنامه بازدید زنده در صفحات مجازی خود این امکان را به علاقه مندان خود می دادند تا اگر نمی توانند از موزه به صورت حضوری دیدن کنند؛ به صورت مجازی یک بار دیگر به موزه بروند.

اما برخی دیگر از موزه ها از آنجا که همیشه سنتی اداره می شدند نتوانستند خود را فعال نگه دارند هنوز هم موزه هایی که با تکنولوژی آشتی کرده اند، نمایشگاه مجازی برگزار می کنند، اما آن ها که حتی صفحه ای فعال در اینترنت نداشتند، از دور خارج شده اند و برنامه ای ندارند. تعدادی از موزه داران می گویند که نمی دانند فعالیت آن ها از این پس چگونه خواهد بود آیا دوباره ادامه می دهند و یا برای همیشه تعطیل می شوند. این موزه ها برای اینکه نتوانسته اند با شرایط روز خود را هماهنگ کنند محکوم به شکست می شوند.

این هم یکی دیگر از نکاتی بود که ویروس کرونا به موزه داران نشان داد. در این باره رضا دبیری نژاد کارشناس موزه داری گفت: حسن ویروس کرونا این بود که نقاط ضعف موزه ها را نشان داد و وادارمان کرد به این فکر کنیم که اگر فضای ظاهری و فیزیکی موزه ها نباشد، باید چه کار کنیم.

وی گفت: در دوران کرونا و تعطیلی موزه ها، شاید موزه های دولتی تنها از بخش درآمد هایی که داشتند ضرر کرده باشند. اما بیشترین ضرر متوجه موزه های خصوصی شد. موزه ها از منظر فرهنگی و اجتماعی فرصت خوبی برای ارتباط دریافت با مردم داشتند، اما این فرصت خود به خود از بین رفت. به قول دوستان، کرونا ضعف های ما را بیشتر نشان داد.

حالا بسکمک از موزه داران به این باور رسیدند که اگر ماهیت ظاهری را از اشیا بگیریم چه می شود. یعنی اگر بازدیدکننده فیزیکی نداشته باشند برای همیشه باید بسته بمانند و یا اینکه می توانند به شکل دیگری ادامه حیات دهند.

این نکته دیگری بود که کرونا به موزه داران یادآوری کرد. نکته ای که نشان داد اگر با فناوری های روز همراه نباشند و درصدد تغییر برنیایند محکوم به شکست خواهند بود و چقدر از فضای مجازی و برنامه های برخط عقب خواهند ماند حتی اگر مقایسه ای با موزه های کشور های دیگر انجام شود، خواهیم دید که موزه های ایران حتی موزه های بزرگ برنامه های جذابی برای مخاطبان خود ندارند. این درحالی بود که موزه های بزرگ هر روز یک برنامه ویژه داشتند مانند شبیه سازی تابلو های معروف در میان مخاطبان و به اشتراک گذاشتن آن ها و یا همگانی کردن تصاویر یادگاری از موزه ها در صفحات مجازی و یا معرفی جامع یکی از آثار موزه ای معروف به مردم دنیا با چند زبان و ….

پروتکلی برای جذب بازدیدکننده و بازگشایی

نکته دیگری که کرونا یادآوری کرد این بود که هنوز پروتکلی برای آن ها تعریف نشده تا آن ها هم مانند اماکن گردشگری دیگر بتوانند به صورت تدریجی باز شوند.

چند روز پیش معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی دستورالعملی را برای سفر های هوشمند یعنی سفر همراه با سلامت نوشت و در آن هم به موزه ها برای باز شدن و میزبانی از گردشگران اشاره ای کرد، اما این دستورالعملی نبود که بتوان آن را برای موزه ها کافی دانست، چون معاونت گردشگری تنها از نگاه گردشگری به موزه ها نگاه کرده بود و اینکه یک بازدیدکننده چه مسائلی را هنگام حضور در این اماکن رعایت کند. به همین دلیل پژوهشکده بازسازی و حفاظت و اداره کل موزه های کشور در وزارت میراث فرهنگی پروتکل جامع تری را تدوین کردند. این پروتکل 40 صفحه ای حاصل رصد تجربه کشور های دیگر در این زمینه و بر اساس آخرین توصیه های سازمان بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم، انجمن موزه داران آمریکا و ... تهیه و تدوین شده است.

این دستورالعمل درباره بهداشت در محیط اداری موزه، توصیه های خود مراقبتی کارکنان، مواد گندزدا، اعمال سیاست هایی برای فاصله گذاری اجتماعی در محیط کار، شناسایی و غربالگری افراد بیمار، پاکسازی و گندزدایی مخازن و بخش های نمایشگاهی در موزه ها، پاکسازی و گندزدایی در کتابخانه ها، حفاظت از آثار تاریخی در تعطیلی طولانی مدت، فعالیت های مقدماتی قبل از تعطیلی موزه، بازگشت به حالت عادی، راهنمای استفاده از روش های دیجیتال برای حفظ ارتباط با مخاطبان در زمان تعطیلی موزه و سیاست های کلی مقابله با بیماری های همه گیر در موزه هاست.

این دستورالعمل اکنون و در مرحله اول، به موزه های تهران ابلاغ شده است، اما این ابلاغ به منظور بازگشایی موزه ها نیست چرا که برخی از آن ها باید شرایط را اعمال کرده و آمادگی لازم را داشته باشند ضمن اینکه دستور آن باید توسط وزارت میراث فرهنگی و یا ستاد کرونا داده شود. اگر البته موزه ها جایی برای جلسات مهم باز کند.

از طرفی طبق اعلام اداره کل موزه های کشور، درآمد 256 موزه و محوطه تاریخی وابسته به وزارت میراث فرهنگی در سال 99 حدود 240 میلیارد تومان بود که تا به امروز 80 میلیارد تومان از این درآمد در مدت سه ماه از دست رفته است. هنوز اقدامی برای جبران و یا کمک به این موزه ها اعلام نشده است این هم نکته ای بود که کرونا در زمان تعطیلی موزه ها یادآوری کرد و آن هم نداشتن بودجه بحران برای موزه هاست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کرونا ضعف موزه ها را عیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ضعف موزه ها را عیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید