انجمن های حرفه ای ملی و استانی صنایع دستی هرچه سریع تر شکل بگیرد

به گزارش وبلاگ سمیه، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: یکی از ضعف های عمده ای که در حوزه صنایع دستی وجود دارد، نبود یک انجمن ملی یا منطقه ای در این بخش است، علاقه مند هستم تا این اتفاق در صنایع دستی رخ دهد و تلاش می کنم از این بخش حمایت کنم، به معاونت صنایع دستی نیز اعلام کردم هر چه زودتر انجمن های حرفه ای استانی و ملی شکل بگیرد.

انجمن های حرفه ای ملی و استانی صنایع دستی هرچه سریع تر شکل بگیرد

به گزارش خبرنگار وبلاگ سمیه، دکتر علی اصغر مونسان در جلسه نشست تشکل های فعال صنایع دستی که صبح امروز یکشنبه 28 اردیبهشت 99، با حضور معاون صنایع دستی و معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سالن فجر برگزار گشت، گفت: امیدواریم کسب وکارها در این شرایط سخت رونق پیدا کند، چندی است که در حوزه گردشگری شورای هماهنگی را تشکیل دادیم. علاقه مند بودم تا به شکل مستقیم درخصوص فعالیت و مسائل فعالان این حوزه را بشنوم.

او افزود: تشکیل شورای هماهنگی در حوزه گردشگری موجب اتفاقات خوب، پیشبرد اهداف و ایجاد ارتباط نزدیک بین وزارتخانه و فعالان گردشگری شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شرح داد: تشکل های گردشگری نظرات متفاوتی داشتند، اما این شورا موجب ایجاد هماهنگی و هم سویی بهتر میان فعالان این حوزه شد و توانستیم نظرات و مسائل آن ها را از نزدیک بشنویم و برای رفع آن اقدام کنیم.

او اظهار کرد: با یکی از تشکل های گردشگری به یکی از بازارهای هدف خود به کشور عمان رفتیم و این سفر بسیار پیروزت آمیز بود و موجب شد آمارهای ورودی گردشگران عمان به کشور تا سه برابر به دلیل اقدامات خوبی که مانند لغو ویزا انجام دادیم، افزایش پیدا کند، برگزاری نشست های بی تو بی در عمان توسط فعالان حوزه گردشگری اجرا شد. این تجربه باعث شد تا این موضوع را با یکی از فعالان دیگر گردشگری در چین برگزار کنیم در این زمینه نیز پیروز عمل کردیم که موجب افزایش آمار گردشگران چینی شد، متأسفانه با موضوع کرونا این امر متوقف شد.

دکتر مونسان افزود: همگرایی خوبی در این جلسات میان وزارتخانه و بخش خصوصی ایجاد شده است و به شکل مرتب و ماهی یک بار این جلسات برگزار می شود.

او تأکید کرد: انجمن حرفه ای ملی باید شکل بگیرد و معاون صنایع دستی و معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای تشکیل هر چه زودتر این انجمن اقدام کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: تشکیل این انجمن موضوع مهمی است و طی یک ماه آینده باید انجام شود تا انسجام خوبی در حوزه صنایع دستی اتفاق بیافتد و بتوانیم مسائل آن ها را بشنویم و رفع کنیم، همچنین اقدامات خود را برای این حوزه مطرح کنیم. این جلسات از این به بعد ماهی یک بار برگزار می شود و ادامه پیدا خواهد کرد.

او بیان نمود: با توجه به شرایط پیش آمده معلوم نیست تا چه زمانی ویروس کرونا وجود دارد به این دلیل باید در گام نخست در حوزه گردشگری و صنایع دستی بر روی بازار داخلی تمرکز کنیم.

دکتر مونسان از برگزاری جشنواره ملی صنایع دستی پس از ایام کرونا توسط معاونت صنایع دستی خبر داد و افزود: اگر لازم باشد برای حمایت از هنرمندان، جشنواره های صنایع دستی زیادی را با فواصل زمانی کم برگزار می کنیم تا دوباره شاهد رونق فروش محصولات صنایع دستی باشیم.

او درباره معاف اقتصادیاتی هنرمندان صنایع دستی گفت: در سال 99 معافیت اقتصادیاتی برای هنرمندان صنایع دستی همانند سال گذشته ادامه دارد.

ارسال نامه به استان ها برای شکل گیری نهادهای ملی قوی در حوزه صنایع دستی

پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور افزود: روز شنبه 27 اردیبهشت 99 متأسفانه در معبد هندوها در شهر بندرعباس آتش سوزی رخ داد و 21 غرفه صنایع دستی ما دچار حریق شد این اتفاق ناخوشایند و ناراحت کننده بود از همان ابتدا وقوع حادثه با تأکید دکتر مونسان پیگیری ها را شروع کردیم و امیدوار هستیم که بتوانیم هر چه زودتر به جامعه هنرمندانی که بیشتر آن ها از بانوان توانمند استان هرمزگان بودند و درگیر این مسئله هستند، کمک کنیم.

او افزود: نخستین جلسه از سلسله نشست هایی است که با تأکید دکتر مونسان با فعالان حوزه صنایع دستی برگزار گشت و درباره آثار اقتصادی کرونا در حوزه صنایع دستی بحث و گفت وگو شد.

محمودیان شرح داد: یکی از بندهای تعیین در خصوص شرح وظایف معاونت صنایع دستی که وزیر به این معاونت ابلاغ کرده است، بحث نهادسازی در سطح ملی است که به صورت تعیین از مطالبات دکتر مونسان است. به همین دلیل نامه ای را به تمام استان ها ارسال و از آن ها درخواست کردیم با توجه به ظرفیت های قانونی که در این حوزه وجود دارد و با بهره گیری از این ظرفیت ها و مقررات بالادستی نظیر بند چ ماده چهار قانون حمایت از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی مصوب سال 1396 مجلس شورای اسلامی، فرهنگ سازی، بسترسازی و تمهیدات لازم را برای اجرای هرچه زودتر شکل گیری نهادهای ملی ابتدا در سطح استانی و ملی بیندیشیم و این کار را به عنوان یکی از شاخص های عملکردی معاونت صنایع دستی استانی در نظر گرفتیم، امیدوار هستیم که در آینده ای نه چندان دور شاهد نهادهای ملی قوی در حوزه صنایع دستی کشور باشیم.

آمادگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای مطرح کردن مسائل صادراتی هنرمندان صنایع دستی در وزارت امور خارجه

ساسان تاجگردون معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گفت: رویکرد وزارت امور خارجه صادرات کالاهای ایرانی است و هر دو هفته یک بار در روزهای دوشنبه به ریاست دکتر غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه درباره بررسی مسائل حوزه صادراتی وزارتخانه ها تشکیل جلسه می دهد ما نیز آمادگی داریم تا در این جلسات مسائل هنرمندان و فعالان صنایع دستی را مطرح کنیم.

در ادامه فعالان حوزه صنایع دستی درباره مسائل خود در حوزه بیمه صنایع دستی، اقتصادیات، صادرات صنایع دستی، مواد اولیه، تولید و فروش مطرح و راهکارهای خود را برای رونق و رفع مسائل به وجود آمده ناشی از ویروس کرونا ارائه کردند.

منبع: میراث آریا

به "انجمن های حرفه ای ملی و استانی صنایع دستی هرچه سریع تر شکل بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجمن های حرفه ای ملی و استانی صنایع دستی هرچه سریع تر شکل بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید